Przewóz niepełnosprawnych uczniów zwolniony z VAT
Usługą podstawową realizowaną przez zespół szkół specjalnych jest usługa edukacyjna, a nie usługa opieki nad dziećmi i młodzieżą. Zatem usługa przewozu powinna zostać zakwalifikowana jako usługa pomocnicza do usługi w zakresie kształcenia i wychowania, podlegająca zwolnieniu z VAT – uznał organ skarbowy.
Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji z 16 maja 2017 r., sygn. 0111-KDIB3-2.4012.40.2017.1.AL., rozstrzygnął kwestię zasad opodatkowania VAT usług przewozu niepełnosprawnych uczniów świadczonych przez powiat na rzecz gmin. Z wnioskiem o interpretację zwrócił się w tej sprawie powiat będący czynnym podatnikiem VAT, który z dniem 1 stycznia 2017 dokonał centralizacji rozliczeń VAT. Opisując stan faktyczny, powiat wskazał, że w jego strukturze organizacyjnej funkcjonuje jednostka budżetowa realizująca zadania edukacyjne, wychowawcze i opiekuńcze w postaci zespołu szkół specjalnych składającego się z publicznej szkoły podstawowej specjalnej, publicznego gimnazjum specjalnego, a także szkoły specjalnej przysposabiającej do pracy, do której uczęszczają uczniowie niepełnosprawni.
Powiat posiada samochód przystosowany do przewozu osób niepełnosprawnych, który jest wykorzystywany przez zespół szkół specjalnych na potrzeby dowozu uczniów. W związku z tym, że podmiotami odpowiedzialnym za zapewnienie uczniom niepełnosprawnym transportu do szkół są gminy, na obszarze których uczniowie mają miejsce...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta