Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Gdy pełnomocnik zderza się z urzędniczą ścianą

29 sierpnia 2017 | Prawo | Paweł Rochowicz
Adwokat powinien starannie przygotować swojego klienta na pytania stawiane przez przeciwników, zwłaszcza w procesach wywołujących wielkie emocje – mówi Sylwia Gregorczyk-Abram.
źródło: materiały prasowe
Adwokat powinien starannie przygotować swojego klienta na pytania stawiane przez przeciwników, zwłaszcza w procesach wywołujących wielkie emocje – mówi Sylwia Gregorczyk-Abram.

Prowadzenie spraw sądowych o ochronę praw człowieka bywa pionierskim zadaniem.

Rz: Wiele można zarzucić polskim władzom, ale nie to, że stosowały tortury, zmuszały do niewolniczej pracy czy skazywały na śmierć bez sądu. Czy w naszym kraju prawnik zajmujący się ochroną praw człowieka w ogóle ma co robić?

Sylwia Gregorczyk-Abram, adwokat: Prawa człowieka to pojęcie bardzo szerokie. Możemy powiedzieć, że każdy adwokat zajmuje się prawami człowieka. Jeśli na przykład w imieniu klienta pozywa kogoś o prawa majątkowe, realizuje nie tylko jego prawo własności, ale i prawo do sądu, a więc prawa człowieka. Prawa człowieka są naruszane także przez przemoc w rodzinie, gwałt czy naruszanie praw mniejszości seksualnych czy wyznaniowych. Ostatnio prowadzę też sprawy dotyczące praw uchodźców. To wszystko jest objęte europejską konwencją o ochronie praw człowieka i podstawowych wolności, której nasz kraj jest sygnatariuszem.

Domyślam się, że niektóre takie sprawy niełatwo prowadzić. Wstyd blokuje często zgwałconą czy bitą kobietę, nawet wobec pełnomocnika. Jak sobie pani z tym radzi?

Jeśli taka osoba w ogóle zdecyduje się na skierowanie sprawy do sądu i zaangażowanie pełnomocnika, to już połowa sukcesu. Zdarza się jednak, że już w trakcie procesu traci chęć do dalszej walki o swoje prawa i chce się wycofać. To czasem kwestia jej charakteru, czasem wpływu otoczenia, nawet najbliższej rodziny. Nieraz bowiem sprawca przemocy obiecuje, że...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10838

Wydanie: 10838

Spis treści

Rzecz o zdrowiu

Zamów abonament