Za pracującą sobotę należy się inny dzień wolny
Pracodawca nie może z założenia nie rekompensować dniem wolnym „sobotniej" pracy. Ma do tego prawo, gdy faktycznie nie ma możliwości udzielenia dnia wolnego do końca okresu rozliczeniowego.
- Pracujemy od poniedziałku do piątku, ale sporadycznie pracownicy otrzymują polecenia pracy w soboty. Taka konieczność powstała w sobotę 19 sierpnia. Mamy czteromiesięczny okres rozliczeniowy. Aktualny kończy się 31 sierpnia. Czy w tym przypadku, ze względu na krótki okres pozostały do końca okresu rozliczeniowego, możemy nie udzielać dnia wolnego za sobotnią pracę? – pyta czytelnik.
Czytelnik powinien dążyć do uzgodnienia z pracownikiem terminu odbioru dnia wolnego, przedstawiając mu propozycje w tym zakresie, mimo że do końca sierpnia zostało niewiele czasu.
Ze względu na swoje szczególne potrzeby pracodawca może zlecać zatrudnionym pracę w dniach wolnych wynikających z zasady przeciętnie pięciodniowego tygodnia pracy. U czytelnika takim dniem wolnym jest w każdym tygodniu sobota, ze względu na stały dzienny rozkład czasu pracy.
Za pracę w dniu wolnym od pracy wynikającym z zasady przeciętnie pięciodniowego tygodnia pracy należy udzielić dnia wolnego w terminie uzgodnionym z pracownikiem, nie później niż do końca okresu rozliczeniowego czasu pracy (art. 1513 k.p.). Rekompensata taka „wyrównuje"...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta