Przedsiębiorca strefowy musi uważać na to, co przechowuje w swoim magazynie
Korzystanie z magazynu znajdującego się poza specjalną strefą celem składowania asortymentu, którego sprzedaż nie jest częścią działalności prowadzonej na podstawie zezwolenia, powoduje obowiązek wyodrębnienia organizacyjnego działalności pozastrefowej.
Zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 34 ustawy o CIT, wolne od podatku są dochody uzyskane z działalności gospodarczej prowadzonej na terenie SSE na podstawie zezwolenia. Wielkość pomocy publicznej udzielanej w formie tego zwolnienia nie może przy tym przekroczyć wielkości pomocy publicznej dla przedsiębiorcy, dopuszczalnej dla obszarów kwalifikujących się do uzyskania pomocy w największej wysokości, zgodnie z odrębnymi przepisami. Jednocześnie art. 17 ust. 4 ustawy o CIT stanowi, że zwolnienie przysługuje podatnikowi wyłącznie z tytułu dochodów uzyskanych z działalności gospodarczej prowadzonej na terenie strefy.
Rozporządzenie w sprawie SSE w § 5 ust. 5 stanowi, że zwolnienie przysługuje z tytułu działalności prowadzonej na terenie SSE. Jeżeli podatnik prowadzi działalność gospodarczą poza jej obszarem, to zobowiązany jest do organizacyjnego wydzielenia działalności strefowej.
Czy składowanie ma charakter pomocniczy
Organy podatkowe stoją obecnie na stanowisku, że składowanie surowców przeznaczonych do produkcji wyrobów strefowych oraz samych wyrobów strefowych w magazynach znajdujących się poza obszarem SSE nie pozbawia tych wyrobów statusu produktu strefowego, a korzystanie z magazynu zewnętrznego nie oznacza częściowego transferu działalności gospodarczej objętej...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta