Gdzie rozliczyć PIT od należności wypłacanych cudzoziemcom
Przy poborze podatku u źródła od kwot wypłacanych osobom zamieszkałym za granicą polska firma stosuje umowę międzynarodową. Warunkiem jest jednak otrzymanie przez nią certyfikatu rezydencji.
Lidia Rubińska Krzysztof, Wiesław Żukowski
Zgodnie z art. 3 ust. 2b w związku z art. 2d ustawy o PIT, za dochody osiągane przez nierezydentów na terytorium Polski uważa się m.in. dochody (przychody) z tytułu należności regulowanych, w tym postawionych do dyspozycji, wypłacanych lub potrącanych przez osoby fizyczne, osoby prawne albo jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej, mające miejsce zamieszkania, siedzibę lub zarząd na terytorium Polski niezależnie od miejsca zawarcia umowy i wykonania świadczenia. W dochodach tych mieszczą się więc także dochody (przychody) nierezydentów określone w art. 29 ustawy o PIT, tj. m.in. uzyskiwane z umowy zlecenia, umowy o dzieło, kontraktów menedżerskich, należności licencyjnych lub z praw autorskich i z praw pokrewnych, usług doradczych, księgowych czy usług prawnych.
Niezależnie od miejsca zawarcia umowy
W myśl art. 3 ust. 2a ustawy o PIT, jeżeli osoba fizyczna nie ma w Polsce miejsca zamieszkania, to podlega obowiązkowi podatkowemu tylko od dochodów (przychodów) osiąganych na terytorium Polski. Gdy zatem nierezydentowi wynagrodzenie wypłaciła polska firma, to powinna ona pobrać zaliczkę na podatek dochodowy, nawet jak umowę zlecenie zawarto za granicą i zlecenie jest wykonywane za granicą. Z art. 3 ust. 2b pkt 7 ww. ustawy wynika więc, że niezależnie od miejsca...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta