Jak ustalić obowiązek podatkowy dla usług i dostaw rozliczanych w cyklach
Zdaniem NSA, jeśli spółka jest w stanie bez problemów wyszczególnić moment każdej z dokonywanych dostaw, to nie można uznać, że mamy do czynienia ze świadczeniem wykonywanym w sposób ciągły.
Ewelina Kalita, Paweł Barnik
Na podstawie art. 19a ust. 1 ustawy o VAT, obowiązek podatkowy powstaje co do zasady z chwilą dokonania dostawy towarów, tj. w momencie przeniesienia prawa do rozporządzania towarem jak właściciel na nabywcę lub w momencie wykonania usługi. Stosownie jednak do art. 19a ust. 3 ww. ustawy, moment wykonania (a zatem i powstania obowiązku podatkowego) dla usług, dla których strony ustaliły okresy rozliczeniowe, następuje z końcem każdego okresu rozliczeniowego. Jeżeli usługa jest świadczona w sposób ciągły dłużej niż rok i na dany rok nie przypada upływ żadnego okresu rozliczeniowego, to obowiązek podatkowy należy rozpoznać z końcem ww. roku. Co istotne, przepis art. 19a ust. 3 stosuje się odpowiednio do dostaw towarów (z wyjątkiem tych, o których mowa w art. 7 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT). Z literalnego brzmienia ww. przepisów wynika zatem, że w przypadku dostaw towarów, dla których strony wskazały okresy rozliczeniowe, obowiązek podatkowy powstaje z upływem każdego okresu rozliczeniowego.
Regulacje unijne
Regulacje art. 19a ust. 3 i 4 ustawy o VAT są implementacją art. 63-64 Dyrektywy 2006/ 112/WE. Należy jednak zwrócić uwagę, że w art. 64 ust. 2 ww. dyrektywy wskazano wprost na szczególny sposób ustalania momentu wykonania dla dostaw i usług świadczonych w sposób ciągły. W przepisie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta