Aby była danina, musi być świadczenie wzajemne
Należności wypłacone przez sprzedającego z tytułu odstąpienia od umowy przedwstępnej zobowiązującej do właściwej sprzedaży towarów używanych nie podlegają opodatkowaniu VAT.
Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w wyroku z 4 maja 2017 r. (I SA/Wr 1245/16).
Sprawa dotyczyła wykładni ustawy o VAT. We wniosku o interpretację spółka wyjaśniła, że rozpoczęła działalność w zakresie handlu towarami używanymi. Polega ona w szczególności na skupowaniu od osób fizycznych, niebędących podatnikami VAT towarów używanych, a następnie sprzedaży ich ostatecznym odbiorcom. Zdarzają się jednak sytuacje, gdy przed zawarciem właściwej umowy sprzedaży sprzedający decydują się na zawarcie przedwstępnej umowy. Zawiera ona oznaczony termin, do którego upływu strony zobowiązują się zawrzeć umowę właściwą (przyrzeczoną). Na mocy umowy przedwstępnej spółka wypłaca sprzedającemu zaliczkę na poczet późniejszej (przyrzeczonej) dostawy towaru. Umowa przedwstępna daje jednak możliwość odstąpienia od niej bez podania przyczyny za zapłatą odstępnego. Spółka podkreśliła, że w przypadku odstąpienia otrzymuje zwrot uprzednio wypłaconej zaliczki oraz ustaloną umownie kwotę odstępnego.
Zapytała w jaki sposób powinna traktować dla celów VAT wypłacane na jej rzecz przez...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta