Kiedy możemy mówić o nadużyciu VAT
Zbycie produktu za złotówkę zamiast przekazania go jako prezent, czy udzielenie rabatu jedynie od tych towarów z zestawu, które są opodatkowane 23-proc. stawką, może być uznane za działanie, którego celem była tylko korzyść podatkowa.
Zgodnie z ustawą o VAT w przypadku wystąpienia nadużycia prawa wykonane czynności podlegające opodatkowaniu wywołują jedynie takie skutki podatkowe, jakie miałyby miejsce w przypadku odtworzenia sytuacji, która istniałaby w braku czynności będących nadużyciem prawa. W istocie chodzi więc o prawo fiskusa do nieuznania istniejącego faktycznie stanu rzeczy oraz przeprowadzenie rozliczenia podatkowego dla innego (hipotetycznego) – ustalonego przez organ podatkowy – stanu faktycznego.
Definicja z ustawy
Przez nadużycie prawa rozumie się wykonanie czynności (podlegających opodatkowaniu VAT) w ramach transakcji, która pomimo spełnienia warunków formalnych ustanowionych w przepisach ustawy, miała zasadniczo na celu osiągnięcie korzyści podatkowych, których przyznanie byłoby sprzeczne z celem, któremu służą te przepisy. Przepisy te zostały wprowadzone do ustawy o VAT dopiero od 15 lipca 2016 r., ale także przed tym dniem sądy administracyjne analizowały sprawy odwołując się do wypracowanej przez ETS koncepcji nadużycia prawa.
Co wynika z analizy orzecznictwa
W wielu orzeczeniach wskazano, że tzw. bundlowanie towarów w celu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta