Dobre miasto według reguł
Zasady zabudowy, szerokość frontu, wysokość budynku już w wiekach średnich w regułach miasta na prawie hanzeatyckim, magdeburskim czy Łaskiego były określane i obowiązujące. Dla wszystkich, bez wyjątku.
Chcemy dobrego miasta, miejsca dla naszej aktywności, naszego życia i samopoczucia. Potrzebna więc idea miasta. Ale czy miasto potrzebuje planu czy też reguł, według których będziemy mogli je budować, wypełniać treścią naszej aktywności, naszymi inwestycjami? Budowanie miasta to wspólne działanie, a więc potrzeba synergii u wielu osób, bardzo często różnych. Jak sprawić, aby to, co robią, było dobre? Jak dać innym możliwość uczestniczenia w naszym dobrym mieście? To jest pytanie o sens planowania.
Czy plan miejscowy daje możliwość innowacyjności, szansę budowania poszczególnych budynków tak, aby były one wspólnotą ładu, aby konkurowały wartością swojej kultury architektonicznej, a nie kakofonią różnic w ich wielkości? Jak sprawić, aby utrzymać sens miasta europejskiego, które ma...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta