Szkoły na odsiecz przewoźnikom
Od września w ponad stu klasach rusza kształcenie w zawodzie kierowca-mechanik.
robert przybylski
Niemal 60 szkół zawodowych i 50 techników uruchomiło kształcenie w zawodzie kierowca-mechanik. Rok temu klas o tym profilu było po przeszło połowę mniej. Branża transportowa szacuje, że na rynku brak co najmniej 50 tys. kierowców. Podkreśla, że obecne programy nauczania kończą się egzaminem na kategorię B, czyli na pojazdy osobowe. Przewoźnicy raz szkoły zabiegają o rozszerzenie podstawy programowej o kurs prawa jazdy kat. C.
Minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk uważa, że jest na to szansa. – minister edukacji Anna Zalewska upoważniła mnie do poinformowania, że jest otwarta do rozmów ze środowiskiem transportowców na temat kształcenia uczniów na prawo jazdy kat. C – powiedział szef resortu infrastruktury podczas konferencji zorganizowanej przez Zrzeszenie Międzynarodowych Przewoźników Drogowych w Polsce dotyczącej kształcenia w zawodzie kierowca-mechanik.– Rząd zdaje sobie sprawę z tego, że koszty wykształcenia w tym zawodzie są dla wielu młodych ludzi nie do przeskoczenia. Dlatego im szybciej zaczniemy szczegółowe rozmowy na ten temat, tym lepiej. Mam nadzieję, że przyszły rok szkolny będzie mógł się rozpocząć z poszerzonym programem, jeśli chodzi o możliwość zdobycia uprawnień do prowadzenia...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta