Każde powiązanie płatników zaczyna być ryzykowne
Za osobę, która na podstawie umowy cywilnoprawnej pracuje na rzecz własnego pracodawcy, choć zawarła ją z innym podmiotem, płatnikiem składek jest pracodawca. Ta zasada nie powinna mieć zastosowania, gdy pracownik realizuje ten kontrakt w ramach działalności.
W zakresie ubezpieczeń społecznych obowiązuje szersza definicja pracownika niż wynikałoby to z przepisów kodeksu pracy. Stosownie do art. 8 ust. 2a ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (tekst jedn. DzU z 2016 r., poz. 963 ze zm.; dalej: ustawa) za pracownika uważa się także osobę, która wykonuje pracę na podstawie umowy zlecenia albo umowy o świadczenie usług, do której zgodnie z kodeksem cywilnym stosuje się przepisy dotyczące zlecenia, bądź też umowy o dzieło – jeżeli:
- jedną z tych umów zawarła z pracodawcą, z którym pozostaje w stosunku pracy, lub
- w ramach takiej umowy wykonuje pracę na rzecz pracodawcy, z którym pozostaje w stosunku pracy.
Ważne! Jako umowy zawartej z własnym pracownikiem nie traktuje się umowy z osobą, której pracodawca udzielił urlopu bezpłatnego, wychowawczego lub macierzyńskiego. Pracownik nie podlega wówczas ubezpieczeniom z etatu.
Zależności stron
Sytuacja wykonywania umowy zlecenia na rzecz własnego pracodawcy ma miejsce, gdy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta