Zakaz konkurencji, terminy i przedawnienie
Naruszenie zasad współżycia społecznego może być skutecznym zarzutem w sytuacji niewykonania umownego zobowiązania, niedochowania terminu czy przedawnienia.
W wyroku z 15 września 2015 r. (II PK 242/14) SN uznał, że nie jest wyłączone stosowanie klauzul generalnych z art. 8 k.p. w odniesieniu do umów o zakazie konkurencji po ustaniu stosunku pracy (art. 1012 k.p.). Z kolei w wyroku z 16 grudnia 2014 r. (I PK 125/14, OSNAPiUS 2016/7/82) stwierdził, że zachowanie pracodawcy polegające na zawarciu przyrzeczonej umowy na okres próbny z jednoczesnym natychmiastowym jej wypowiedzeniem, stanowi nadużycie prawa do rozwiązywania w tym trybie umowy o pracę (art. 8 k.p.).
Uzasadniona zwłoka
Z kolei wyrok SN z 2 grudnia 2014 r. (I PK 113/14) stanowi wyraz sensownego zastosowania art. 8 k.p. do sytuacji, w których mająca oparcie w uzasadnionych przyczynach decyzja szefa o rozstaniu z pracownikiem wiąże się z niewielkim naruszeniem procedur. W tym orzeczeniu SN uznał, że jeśli rozwiązanie umowy o pracę było uzasadnione, ale nastąpiło z nieznacznym naruszeniem terminu z art. 52 § 2 k.p., to sąd może oddalić roszczenie o przywrócenie do pracy lub odszkodowanie,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta