Zbadajmy mowę nienawiści
Włodzimierz Schmidt Chcemy wrócić do rozmów z resortem cyfryzacji, ale tylko o ułatwieniu walki z piractwem i o procedurze „notice and take down" – mówi szef IAB Polska.
Rz: Minister Streżyńska powiedziała na spotkaniu z mediami, że głośny pomysł zmian w prawie regulującym kwestię tzw. fake newsów i nienawistnych komentarzy w internecie to efekt współpracy z branżą, która sama sygnalizowała potrzebę uregulowania tych kwestii.
To bardzo złożona materia. Faktycznie staraliśmy się i wciąż się staramy blisko współpracować z Ministerstwem Cyfryzacji w zakresie wspomnianej nowelizacji. Udało się na razie wypracować wstępny dokument roboczy, w którym poruszane były dwie kwestie.
Jakie?
Po pierwsze: walka z piractwem internetowym i z serwisami, które takie treści publikują. I tu rzeczywiście biznes sam zainicjował temat, by móc skuteczniej chronić własną legalną działalność. Druga kwestia, bardzo ułatwiająca branży zwalczanie wpisów w sieci, które mogą naruszać czyjeś dobre imię, i nad którą rzeczywiście pracowaliśmy, to znana europejska procedura „notice and take down". W tym zakresie udało nam się wypracować dobre, satysfakcjonujące nas rozwiązania. W wypracowanym wspólnie dokumencie nie było jednak poruszonych niektórych kwestii, które pojawiły się w wersji zaprezentowanej przez ministerstwo. Pamiętajmy, że jest to wciąż dokument roboczy, mamy więc nadzieję szybko omówić kontrowersyjne...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta