Sposób obrony nie dla wszystkich
Na zasady współżycia społecznego nie może powołać się osoba, która sama te zasady narusza w sposób świadomy i rażący. Nie jest to jednak reguła bezwzględnie obowiązująca.
- Sąd okręgowy, powołując się na nadużycie prawa podmiotowego przy konstruowaniu umowy o pracę, po rozpoznaniu apelacji pracodawcy zmienił wyrok sądu rejonowego. Oddalił powództwo zwolnionego dyrektora o bardzo wysoką odprawę. Czy można zakwestionować zastosowanie art. 8 k.p. w skardze kasacyjnej?
Jako zasadę należy przyjąć niedopuszczalność oparcia skargi kasacyjnej na takim zarzucie. Ocena zastosowania art. 8 k.p. mieści się, co do zasady, w granicach swobodnego uznania sędziowskiego. Ta okoliczność przesądza z kolei o tym, iż zastosowanie klauzul generalnych przez sąd powszechny może być kontrolowane w postępowaniu kasacyjnym wyłącznie na zasadzie wyjątku. Z utrwalonego orzecznictwa Sądu Najwyższego wynika, że ewentualna kontrola kasacyjna stosowania klauzul generalnych może nastąpić tylko w razie szczególnie rażącego bądź oczywistego naruszenia prawa (por. wyrok SN z 22 lipca 2009 r., I PK 48/09).
- Ani w postępowaniu przed sądem pierwszej instancji, ani w apelacji pracodawca nie podniósł zarzutu naruszenia zasad współżycia społecznego przez pozywającego go pracownika, mimo że z ustalonych faktów ewidentnie wynika, że etatowiec zachowywał się w sposób bardzo naganny. Czy sąd może sam powołać się przy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta