Z marnowaniem jedzenia muszą walczyć wszyscy
Polska jest piątym krajem w Europie pod względem takich strat. Świadomość konsumentów i uczestników łańcucha dostaw zmienia się powoli.
O skali marnowania produktów spożywczych w naszym kraju mówi się coraz więcej i widać pewne zmiany w zachowaniach konsumentów. Jednak nadal w całej Unii rocznie marnowane jest ok. 88 mln ton żywności.
Polska w czołówce
Na Polskę przypada aż 9 mln ton rocznie, co daje nam niezbyt chlubną pozycję w czołówce europejskiej. – Jesteśmy trochę za blisko podium i zdecydowanie trzeba walczyć o zmianę tej sytuacji – mówi Bogusław Chrabota, redaktor naczelny „Rzeczpospolitej", który prowadził panel „Stop marnowaniu żywności! Niepotrzebny odpad czy szansa biznesowa?" podczas Forum Ekonomicznego w Krynicy.
– Od przełomu ustrojowego z 1989 r. sytuacja zdecydowania się pogorszyła. Kiedyś żywności brakowało, dzisiaj kupujemy jej za dużo i wiele marnujemy – mówi Jacek Bogucki, sekretarz stanu z Ministerstwa Rolnictwa.
Z szacunków branżowych wynika, że aż za 53 proc. strat odpowiadają...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta