Regionalne centrum handlu gazem
Energetyka | Istnieją u nas idealne warunki do stworzenia hubu gazowego dla całego regionu – uważają eksperci. To szansa na poprawę konkurencyjności gospodarki. Aneta Wieczerzak-Krusińska
– Wzrost konkurencyjności i idący za nią spadek ceny błękitnego paliwa powinien być celem, a nie budowa platformy do handlowania nim – zauważył Frederik Ovlisen, starszy ekonomista w duńskiej firmie Ramboll, otwierając panel pt. „Jak zbudować w Polsce nowoczesny hub gazowy dla Europy Środkowo-Wschodniej" z prezentacją na temat polskiego rynku gazu.
Dywersyfikacja dostaw
Ovlisen podkreślał, że w naszym kraju są idealne, porównywalne z tymi w Wielkiej Brytanii i Holandii warunki do stworzenia takiej platformy dla regionu. Bo nie tylko mamy własną produkcję (ok. 4 mld m sześc. gazu), ale też największe w regionie zużycie tego paliwa (ok. 17 mld m sześc.). Istnieje też rozwinięty system gazociągów i plany kolejnych projektów, które pozwolą nam uniezależnić się od dostaw z kierunku wschodniego.
Dywersyfikację już zapewnia Terminal LNG w Świnoujściu (o pojemności 5 mld m sześc.), a także magazyny gazu. W przyszłości...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta