Legalne kwoty imigrantów
Unijny sąd orzekł, że obowiązkowy podział uchodźców jest zgodny z prawem. Polsce grożą sankcje.
Zgodnie z oczekiwaniami Trybunał Sprawiedliwości w Luksemburgu odrzucił ostatecznie i w całości skargi złożone przez Słowację i Węgry, a popierane przez Polskę, dotyczące decyzji UE z września 2015 roku o obowiązkowej relokacji uchodźców.
Po jednej stronie stanęły te kraje, po drugiej – Rada UE (która podjęła zaskarżoną decyzję), poparta przez Belgię, Niemcy, Grecję, Francję, Włochy, Luksemburg, Szwecję oraz Komisję Europejską. Orzeczenie Trybunału było jednoznaczne i zgodne z opinią rzecznika generalnego wydaną 26 lipca. Zarówno tryb (większością głosów, a nie jednomyślnie), jak i treść zaskarżonej decyzji (obowiązkowa relokacja uchodźców) były zgodne z unijnym prawem i adekwatne do sytuacji.
Akcja i reakcja
To, że – jak podnosili skarżący – faktyczna skala późniejszej relokacji była znacznie mniejsza od założonej, nie dowodzi – zdaniem sądu – iż pilna decyzja o relokacji nie była potrzebna. Decyzja bowiem powinna być oceniana...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta