Jak sprzedać mieszkanie z kredytem
Banki | Procedury są bardzo podobne, ale klient musi dostarczyć dodatkowe dokumenty Janina blikowska
Banki żądają dodatkowo tylko zaświadczenia o wysokości zadłużenia i promesy o uwolnieniu hipoteki po spłacie kredytu. To teoria. W praktyce osoby, które chcą kupić mieszkanie obciążone kredytem hipotecznym, muszą dostarczyć więcej dokumentów.
Nasza czytelniczka, pani Alicja, jest w trakcie budowy domu. Chce zaciągnąć kredyt, ale wcześniej zamierza sprzedać mieszkanie w Warszawie. Jego hipoteka jest obciążona na rzecz PKO BP.
– Kupiłam je ponad osiem lat temu. Dziś jest zbyt małe dla mojej rodziny – tłumaczy czytelniczka.
Klienci boją się wpisów w księdze wieczystej
Kredyt na zakup lokalu pani Alicja wzięła w złotych, a nie w popularnych wówczas frankach. Dzięki temu kwota zadłużenia jest niższa niż wartość mieszkania.
– Mimo to nie jest łatwo znaleźć nabywcę. Przede mną lokal należał do firmy, która regularnie pod jego zastaw brała pożyczki. Wszystkie zostały spłacone, ale cała ta historia jest zapisana w hipotece i nie ma co ukrywać – odstrasza część chętnych – opowiada pani Alicja.
Jak wspomina, jeden z potencjalnych nabywców już był z nią umówiony u notariusza, ale rodzina w ostatniej chwili odradziła mu zakup nieruchomości właśnie z powodu obaw związanych z tamtymi obciążeniami.
Teraz nasza czytelniczka ma już podpisaną umowę wstępną z osobą, która chce kupić jej mieszkanie na kredyt.
–...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta