Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Globalny sukces jest w zasięgu

07 września 2017 | Ekonomia
W przełamywaniu innowacyjnych barier mogą też pomagać duże przedsiębiorstwa – wskazywali uczestnicy debaty
źródło: materiały prasowe
W przełamywaniu innowacyjnych barier mogą też pomagać duże przedsiębiorstwa – wskazywali uczestnicy debaty

Gospodarka | Zdolnych ludzi już mamy. By wykorzystać ich potencjał do wzrostu innowacji, trzeba jednak połączyć siły. Anna Cieślak-Wróblewska

Lista działań, które należałoby podejmować w zakresie wsparcia innowacji, jest bardzo długa. Jedna instytucja, pojedyncze projekty nic tu nie pomogą, trzeba stworzyć cały ekosystem, na szczęście świadomość takich potrzeb rośnie – wynika z dyskusji „Wzrost innowacyjności Polski na poziomie globalnym budowany na poziomie lokalnym".

Na tle innych państw Polska, mimo rosnących nakładów, wciąż określona jest jako umiarkowany innowator, z czego największe zasługi ma Mazowsze, bo większość regionów to „skromni" innowatorzy.

– Jeśli chodzi o liczbę startupów, jesteśmy wprost w fazie embrionalnej – przyznał też Jerzy Kalinowski, partner w firmie doradczej KPMG w Polsce. Jak to zmienić?

– Innowacje to ludzie, to pula talentów. To, dzięki silnym ośrodkom akademickim w kilku miastach, już mamy. Trzeba jeszcze sprawić, by polskie uczelnie potrafiły też uczyć kreatywności, uczenia się na błędach i przedsiębiorczości – wyliczał Kalinowski.

Mało prywatnego finansowania

Kolejne elementy budowania innowacyjności – zdaniem Kalinowskiego – to odpowiedni system finansowania i infrastruktury oraz aktywizacja biznesu, by lepiej współpracował z sektorem nauki, ale też ze polskimi startupami.

– Pieniędzy w ekosystemie, zwłaszcza prywatnych, wciąż jest niewiele – mówi Kalinowski. – Tymczasem my naprawdę potrzebujemy inteligentnych...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10846

Wydanie: 10846

Spis treści
Zamów abonament