Jak formułować umowy na dostawę produktów rolnych
KONTRAKTY | Uściślenie pojęcia producenta rolnego pozwala na zawężenie katalogu podmiotów zobowiązanych do zawierania umów. Nowe przepisy nakładają obowiązek ich zawierania jedynie pomiędzy producentem (będącym rolnikiem) a pierwszym nabywcą będącym przetwórcą lub dystrybutorem. Rolnikiem, w rozumieniu nowych przepisów jest osoba fizyczna lub prawna lub grupa osób fizycznych lub prawnych wykonujących działalność rolniczą w gospodarstwie rolnym położonym na terytorium RP.
22 sierpnia 2017 r. weszła w życie ustawa o zmianie ustawy o Agencji Rynku Rolnego i organizacji niektórych rynków rolnych oraz zmianie niektórych innych ustaw, doprecyzowująca przepisy dotyczące obowiązku zawierania pisemnych umów na dostawę produktów rolnych. Zobowiązani do zawierania umów są producenci rolni i pierwsi nabywcy będący przetwórcami lub dystrybutorami.
Przypomnijmy, że obowiązek zawierania pisemnych umów na dostawę produktów rolnych obowiązuje od 3 października 2015 r., kiedy weszły w życie przepisy ustawy z 10 lipca 2015 r. o zmianie ustawy o Agencji Rynku Rolnego i niektórych rynków rolnych (dalej: ustawa). Ustawa implementowała przepisy rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1308/2013 z 17 grudnia 2013 r., ustanawiającego wspólną organizację rynków produktów rolnych i uchylającego rozporządzenia Rady nr 922/72, nr 234/79, nr 1037/2001 i nr 1234/2007 (dalej: rozporzadzenie). W związku z wątpliwościami zgłaszanymi przez ekspertów, producentów rolnych i przedsiębiorców, dotyczących praktycznego realizowania ustawowych obowiązków oraz niewspółmierności kar do stopnia i wagi przewinienia, ustawodawca (autorem zmian było Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi) wprowadził modyfikacje w celu usunięcia wszelkich wątpliwości interpretacyjnych oraz...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta