Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kto wepchnął Wielką Brytanię w wojnę?

08 września 2017 | Rzecz o historii | Hubert Kozieł
Gen. Douglas MacArthur z wizytą u marszałka Józefa Piłsudskiego w Belwederze  (10 września 1932 r.)
źródło: NAC
Gen. Douglas MacArthur z wizytą u marszałka Józefa Piłsudskiego w Belwederze (10 września 1932 r.)

Wielka Brytania została wciągnięta w II wojnę światową wbrew własnym interesom. Najprawdopodobniej miała na to wpływ polityka administracji Roosevelta. Korzenie tej historii tkwią jednak w kontaktach marszałka Piłsudskiego i generała MacArthura.

Przez 78 lat historia wojny polskiej 1939 r. została totalnie zafałszowana, a popularnymi wyobrażeniami zawładnęły mity. Odpowiedzi brak choćby na podstawowe pytanie: dlaczego Polska i Niemcy znalazły się na kursie wojennym? Popularni autorzy przekonują, idąc za Catem-Mackiewiczem, że to perfidna Wielka Brytania skłoniła nas swoimi gwarancjami do sprowokowania Hitlera do uderzenia. Gwarancje zostały ogłoszone przez premiera Neville'a Chamberlaina w kwietniu 1939 r., a kluczowa narada, na której polskie władze postanowiły postawić się Niemcom, odbyła się na Zamku Królewskim w Warszawie w styczniu 1939 r. Prewencyjną wojnę przeciwko Niemcom rozważaliśmy zresztą podczas kryzysu czechosłowackiego w 1938 r., a proponowaliśmy ją Francji już w 1936 i 1933 r. To raczej Polska starała się wciągać do wojny mocarstwa zachodnie, a nie odwrotnie. Nad tą dyplomatyczną rozgrywką rozciąga się mgła nieodgadnionej tajemnicy. Być może w jej rozwianiu pomogłoby rozwiązanie innej zagadki – dlaczego Wielka Brytania, wbrew swoim interesom i kiepsko przygotowana, poszła na wojnę przeciwko III Rzeszy.

Cud domu windsorskiego

Król rządzący wielkim imperium abdykuje, by móc poślubić kobietę, którą kocha. Tak w sposób romansowo-bajkowy oficjalna historiografia pokazuje wydarzenia z grudnia 1936 r. – niespodziewaną...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10847

Wydanie: 10847

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Zamów abonament