Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kiedy świadek może milczeć

08 września 2017 | Prawo | Marek Domagalski

PROCEDURA | Prawo do odmowy zeznań chroni istotne wartości świadków, ale nie może być nadużywane.

Określenie, kiedy przysługuje prawo do odmowy zeznań, a kiedy skorzystanie z niego to nadużycie, nie jest proste. I to zarówno w postępowaniu karnym, którego zasady są dokładniej uregulowane, jak i cywilnym czy postępowaniu administracyjnym, które dotyczy komisji weryfikacyjnej.

Adwokat zeznaje

Pokazało to właśnie przesłuchanie adwokat Iwony G. przed komisją weryfikacyjną ds. reprywatyzacji w stolicy. Pełnomocniczka beneficjentów decyzji zwrotowej kamienicy przy Marszałkowskiej powiązana osobistymi więzami z innym świadkiem i przejściowo nabywcą tej nieruchomości odmówiła odpowiedzi na pytania komisji. Wskazała, że na posiedzenie przyszła jako pełnomocnik strony, a z zaskoczenia ma być przesłuchiwana jako świadek. Odmawiała niemal automatycznie odpowiedzi na kolejne pytania, a w końcu odmówiła zeznań w ogóle. Dopiero po zeznaniu jej byłego partnera i rozmowie z jedną ze spadkobierczyń, ale też pod groźbą nałożenia na nią kary, zgodziła się odpowiadać na pytania z wyłączeniem jawności.

– Każdy, nawet adwokat, który występował w...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10847

Wydanie: 10847

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Zamów abonament