Łatwiejszy rozwód ze spółdzielnią
Spółdzielnia będzie się rozliczała z właścicielami mieszkań zakładających wspólnotę z pieniędzy zgromadzonych na funduszu remontowym.
Miliony spółdzielców czekają zmiany: 9 września wchodzi w życie nowelizacja ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych. Miała zrealizować cztery wyroki Trybunału Konstytucyjnego dotyczące m.in. członkostwa w spółdzielni mieszkaniowej. Niestety, ustawodawca uczynił to niechlujnie. Nowe przepisy budzą więc wiele wątpliwości.
Przewidują one, że z chwilą wejścia ich w życie wystarczy mieć mieszkanie lokatorskie lub własnościowe, by z mocy prawa stać się członkiem spółdzielni. Nie trzeba będzie, tak jak dziś, wnosić ani wpisowego, ani udziału, ani też składać deklaracji. Właściciel mieszkania wyodrębnionego sam zdecyduje, czy chce być członkiem, a jeżeli tak, to powinien złożyć deklarację. Nie poniesie też żadnych kosztów związanych z uzyskaniem członkostwa.
– Stoi to w sprzeczności z prawem spółdzielczym. Mówi ono jasno: spółdzielnia to...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta