Aktywa niematerialne trzeba odpowiednio chronić
FIRMY | Transakcjach dotyczące np. wynalazków, wzorów przemysłowych czy znaków towarowych mogą się wiązać z określonym ryzykiem prawnym.
W dobie dynamicznie rozwijającej się gospodarki stają się one coraz ważniejszym składnikiem majątku przedsiębiorstwa. Posiadanie przewagi w zasobach niematerialnych niejednokrotnie decyduje o dominującej pozycji danego podmiotu na rynku. Uwzględnianie dóbr niematerialnych o charakterze majątkowym przedsiębiorstwa oraz ryzyk z nimi związanych na etapie badania due diligence, przynosi znacznie lepsze efekty przeprowadzanej transakcji.
Do katalogu dóbr niematerialnych o charakterze majątkowym zaliczamy aktywa powstałe głównie poprzez tworzenie, rozwijanie i wykorzystywanie zdobytej wiedzy, posiadanych doświadczeń i kompetencji. Są to dobra stanowiące wynik ludzkiej twórczości, kreatywności, które zostały ujęte w postaci materialnej np. zapisu dźwięku, projektu, grafiki, utworu literackiego. Dobra niematerialne o charakterze majątkowym dzielimy na takie, których ochrona wymaga uzyskania wcześniejszej decyzji administracyjnej poprzez przeprowadzenie odpowiedniej rejestracji oraz takie, których ochrona jest zapewniona z samych przepisów prawa.
Do grupy praw na dobrach niematerialnych podlegającej rejestracji należą wynalazki (patenty), wzory przemysłowe, wzory użytkowe, znaki towarowe, oznaczenia geograficzne i topografie układów scalonych. W postępie technologicznym,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta