Sukcesyjne wyzwanie dla małych firm
ZARZĄDZANIE | Polscy przedsiębiorcy przez ostatnie lata zbudowali poważne i rentowne firmy. Nadchodzi jednak taki moment, kiedy zaczynają myśleć, jak odejść na emeryturę, jak spieniężyć swój majątek, komu i jak przekazać władzę w firmie. Ta kwestia staje się coraz ważniejsza dla biznesu. Dylematy właścicieli związane z sukcesją prędzej czy później dotkną każdej firmy rodzinnej.
Sukcesja w polskim biznesie jest problemem nowym i o tyle trudnym, że dzisiejsi 30-40-latkowie są w zasadzie pierwszym pokoleniem, które ma jakiś majątek rodzinny do przejęcia. Dylematy twórców firm, które budowały polski kapitalizm dotyczą tego, czy przekazać firmę dzieciom, czy ją sprzedać, a może wejść z nią na giełdę lub mariaż z funduszem private equity. Polacy są narodem bardzo przedsiębiorczym – prowadzą zarówno małe i średnie firmy, jak duże korporacje, które od początku lat 90. stały się organizmami, które sa warte setki milionów złotych. Ponadto, ciągle zwiększa się liczba polskich spółek notowanych na giełdzie. Jako bankier inwestycyjny od 15 lat doradzający przedsiębiorcom przy różnego rodzaju transakcjach, coraz częściej odbywam na ten temat dyskusje ze swoimi klientami. Moment, w którym trzeba zdecydować kiedy, komu i jak przekazać władzę w firmie jest dla większości z nich krytyczny i bardzo emocjonalny.
Wybór właściwej drogi
Nie ma idealnego rozwiązania na przeprowadzenie sukcesji. Właściciele przedsiębiorstw rodzinnych po 25-30 latach tworzenia firmy od podstaw bardzo ostrożnie podejmują się współpracy z menedżerami z zewnątrz. Twórcy polskiej...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta