Opodatkowanie dopłat do ceny wody otrzymywanych przez zakład budżetowy
Wszelkie transakcje pomiędzy Związkiem Wodociągów i Kanalizacji Wiejskich a jego jednostkami organizacyjnymi, w tym przekazywanie dopłat należy traktować jako czynność pozostającą poza zakresem VAT – uznał organ skarbowy.
Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (Dyrektor KIS) 12 maja 2017 r. wydał interpretację (sygn. 0111-KDIB3-1.4012.15. 2017.1.RSZ) w przedmiocie opodatkowania VAT dopłat do cen wody otrzymywanych przez Zakład Usług Wodnych od Międzygminnego Związku Wodociągów i Kanalizacji Wiejskich (dalej: Związek). Z wnioskiem o wydanie interpretacji zwrócił się Związek będący czynnym podatnikiem VAT, który dokonał centralizacji rozliczeń VAT z dniem 1 stycznia 2017 r.
W strukturze organizacyjnej Związku funkcjonuje Zakład Usług Wodnych (dalej: Zakład) zorganizowany jako zakład budżetowy. Jak wskazał Wnioskodawca, Zakład do momentu centralizacji rozliczeń był zarejestrowany jako odrębny od Związku podatnik VAT. Celem działalności Zakładu jest świadczenie usług z zakresu dostaw wody i odbioru ścieków na terenie gmin należących do Związku, a także utrzymanie i konserwacja infrastruktury wodociągowo-kanalizacyjnej. Jak wynika z opisu stanu faktycznego, Zakład otrzymuje od Związku dopłaty do ceny 1m3 wody i ścieków, określone...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta