Renowacja opolskiej katedry
Ruszył pierwszy od ponad 50 lat remont wnętrza najbardziej znanej opolskiej świątyni.
Inwestycja jest realizowana m.in. dzięki wsparciu środków unijnych. Katedra stara się o kolejne dotacje z programu operacyjnego „Infrastruktura i środowisko".
Opolska świątynia pod wezwaniem Podwyższenia Krzyża Świętego należy do najstarszych w mieście. – Niektóre fragmenty katedry to okres późnoromański datowany na przełom X i XI wieku. Kolejne wieki przyniosły rozbudowę katedry, jak również klęski, np. pożary – opowiada Jan Gamroth, kancelista parafii.
Pilna renowacja
Przyznaje, że świątynia wymaga się pilnej renowacji, bo stan murów wewnątrz i na zewnątrz jest katastrofalny: odpadające cegły, porastające mchy i porosty, kruszące się dachówki. Świątynia na swojej stronie internetowej ostrzega, że stan cegieł elewacji zagraża wręcz bezpieczeństwu osób przebywających w budowli, a kamienne maswerki okien w wyniku postępującego niszczenia kamienia tracą swoją formę rzeźbiarską.
Głównego remontu świątyni dotąd nie było. W latach 1964–1965 przeprowadzoną częściową...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta