Administracja publiczna: dozwolone jest to, na co zezwalają przepisy
Brak jest podstaw prawnych, które zezwalałyby na pobieranie od przyszłych nabywców zaliczek na poczet wyceny nieruchomości.
- Gmina planuje sprzedać kilka nieruchomości. W związku z tym – przed podpisaniem aktów notarialnych - zamierza pobrać zaliczki od przyszłych nabywców na koszty związane z wyceną nieruchomości. Czy takie działania będą zgodne z prawem?
Po pierwsze, stosownie do art. 25 ust. 1 i ust. 2 w związku z art. 23 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami, wójt, burmistrz, albo prezydent miasta, gospodarujący gminnym zasobem nieruchomości, zapewnia wycenę tych nieruchomości, a następnie podaje ją do publicznej wiadomości (art. 35 ust. 2 pkt 6 ustawy). Oznacza to, że zarówno dokonanie wyceny, jak i jej koszty obciążają zasadniczo organ administracji publicznej (por. wyrok NSA z 24 stycznia 2012 r. o sygn. akt I OSK 1807/11). Już z powyższego wynika, że ustawa o gospodarce nieruchomościami, nie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta