Dyscyplinarne zwolnienie nie pozbawi odprawy emerytalnej
Przejście na emeryturę oznacza zmianę statusu prawnego z pracownika na osobę pobierającą emeryturę. Związek między rozwiązaniem stosunku pracy a nabyciem prawa do emerytury nie musi mieć charakteru przyczynowego.
Pracownik samorządowy został zwolniony z powodu ciężkiego naruszenia podstawowych obowiązków pracowniczych, co spowodowało jego przejście na emeryturę. Czy dyscyplinarne zwolnienie tej osoby wyłącza uzyskanie przez nią uprawnienia do odprawy emerytalnej?
Nie. Zgodnie z art. 36 ust. 2 ustawy o pracownikach samorządowych (dalej u.p.s.) pracownikowi samorządowemu przysługuje m.in. jednorazowa odprawa w związku z przejściem na emeryturę lub rentę z tytułu niezdolności do pracy. Odprawa ta należy się w wysokości określonej w art. 38 ust. 3 u.p.s., czyli: po 10 latach pracy – w wysokości 2-miesięcznego wynagrodzenia, po 15 latach pracy – 3-miesięcznego wynagrodzenia, a po 20 latach pracy – 6-miesięcznego wynagrodzenia. W art. 38 ust. 5 u.p.s. zaznaczono, że do...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta