Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Urzędnicy: od czego zależy wysokość odprawy emerytalnej i jubileuszówki

26 września 2017 | Administracja | Małgorzata Jankowska
Odprawa emerytalno-rentowa
źródło: Rzeczpospolita
Odprawa emerytalno-rentowa

Przejście z urzędu do urzędu oznaczać może obniżenie dodatku stażowego czy odsunięcie w czasie wypłaty nagrody jubileuszowej za pewien okres pracy. Dotyczy to jednak tylko osób, które swoją karierę rozpoczynały w PRL, decydujących się na wejście do korpusu służby cywilnej.

Dodatek za wieloletnią pracę, nagroda jubileuszowa czy wyższa niż kodeksowa odprawa emerytalna to świadczenia charakterystyczne dla sfery publicznej. Mają do nich prawo zarówno członkowie korpusu służby cywilnej (bez względu na podstawę nawiązania stosunku pracy), jak i wszystkie osoby zatrudnione na podstawie ustawy o pracownikach urzędów państwowych czy ustawy o pracownikach samorządowych (bez względu na swój status). Nabycie prawa jak i wysokość tych świadczeń zależy od stażu pracy. I choć zasady nabywania prawa oraz ustalania wysokości tych świadczeń są w zasadzie dla wszystkich grup urzędniczych podobne, to określone w pragmatykach różnice w ustalaniu stażu powodują, że inne może być tempo nabywania prawa od tych świadczeń.

Dodatek do wynagrodzenia

Świadczeniem, które wszystkim osobom zatrudnionym w administracji publicznej przyznawane jest na takich samych zasadach jest tzw. dodatek stażowy. Przysługuje on w wysokości wynoszącej po pięciu latach pracy 5 proc. miesięcznego wynagrodzenia zasadniczego. I wzrasta o 1 proc. za każdy dalszy rok pracy aż do osiągnięcia 20 proc. miesięcznego wynagrodzenia zasadniczego. Prawo do dodatku oraz jego wysokość uzależniona jest, zatem od stażu pracy pracownika szeroko rozumianej administracji publicznej. I choć dodatek ten – jak sama nazwa wskazuje – przysługuje za wieloletnią pracę czy to w służbie cywilnej czy w urzędach i...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10862

Wydanie: 10862

Spis treści
Zamów abonament