Medal z Opola

26 września 2017 | Życie Opola i Ziemi Opolskiej | Olgierd Kwiatkowski
Agata Ozdoba urodziła się w Opolu i jest wychowanką miejscowego klubu dżudo. Medal podczas ostatnich mistrzostw świata zdobyła już jednak jako zawodniczka KS AZS AWF Wrocław.
autor zdjęcia: Anna Bartkowiak

Od 41 lat w Opolu działa jedna z najsilniejszych sekcji dżudo w kraju. Wychowanka KJ AZS Agata Ozdoba jako jedyna Polka zdobyła medal na ostatnich mistrzostwach świata.

Prezes klubu Anna Chodakowska skrupulatnie liczy wszystkie osiągnięcia byłych i obecnych zawodników. Przyznaje, że nie sposób zliczyć medali mistrzostw Polski – jest ich tak wiele. Może jednak podać konkretną liczbę miejsc na podium z imprez międzynarodowych. Na mistrzostwach świata i Europy, również akademickich, zawodnicy AZS – seniorzy, juniorzy, kadeci – aż 34 razy wywalczyli medale. Brązu Agaty Ozdoby z rozegranych przed miesiącem mistrzostw świata w Budapeszcie pani prezes nie umieszcza jednak w tym zbiorze. Od niedawna ta rodowita opolanka mieszka we Wrocławiu i należy do KS AZS AWF Wrocław, choć stale z dumą podkreśla, skąd się wywodzi i gdzie uczyła się dżudo.

Bogata lista sukcesów

Ozdoba dołączyła do zacnego grona. Z Klubu Judo AZS Opole wywodzą się ważne postaci tej dyscypliny. Beata Kucharzewska (dziś Śmieja) startowała w igrzyskach olimpijskich w Atlancie w 1996 roku, rok później zajęła trzecie miejsce na mistrzostwach Europy. A to nie wszystkie jej sukcesy. Tomasz Kowalski był dwukrotnym wicemistrzem Europy seniorów, wcześniej w kategoriach młodzieżowych zdobywał tytuły najlepszego dżudoki na kontynencie, wygrał najbardziej prestiżowy turniej juniorów Jigoro Kano w Tokio. Gdyby nie poważny wypadek motocyklowy na zgrupowaniu kadry, wystartowałby w igrzyskach olimpijskich. W Londynie w 2012 roku miał walczyć o...

Wydanie: 10862