Chorzy na szpiczaka czekają na leki
Dzięki nowym terapiom na świecie szpiczak z choroby śmiertelnej zmienia się w przewlekłą. Pacjenci z odmianą oporną na leczenie powinni mieć dostęp do jak najszerszego wachlarza leków.
W Polsce jest ponad 9,5 tys. osób z rozpoznaniem szpiczaka plazmocytowego. To nowotwór krwi, którego pierwsze objawy są nietypowe, dlatego chorzy miesiącami chodzą od specjalisty do specjalisty, zanim zostanie postawiona właściwa diagnoza. – 54 proc. chorych na nowotwory lite w Wielkiej Brytanii jest kierowanych do onkologa już po pierwszej wizycie u lekarza rodzinnego, natomiast tylko 30 proc. chorych na szpiczaka. To wszystko pokazuje, jak trudny jest on do rozpoznania – mówił prof. Krzysztof Giannopoulos, kierownik Oddziału Hematologicznego Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej, podczas spotkania „Wartość medycyny innowacyjnej w terapii szpiczaka plazmocytowego. Czy szpiczak to już choroba przewlekła?" 22 września w Warszawie.
Lepsza diagnostyka
Polskie Konsorcjum Szpiczakowe wraz z Polską Grupą Szpiczakową realizuje projekt, którego celem jest opracowanie wytycznych dla...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta