Nie każdy może reprezentować gminę przy sprzedaży nieruchomości
Artykuł 46 ustawy o samorządzie gminnym w aktualnym brzmieniu przewiduje jedynie trzy sposoby reprezentacji gminy w stosunkach cywilnoprawnych. Przepis ten ma obecnie charakter bezwzględnie obowiązujący, bez możliwości odrębnego uregulowania tej kwestii w statucie.
- Gmina ma problem z podpisywaniem umów sprzedaży nieruchomości. Wielokrotnie takie umowy z ramienia gminy podpisywał samodzielnie upoważniony pracownik. Czy taka praktyka jest właściwa? Z uchwały SN – III CZP 63/2002 wynika, że jest to dopuszczalne.
Kwestia ta nie jest jednoznacznie uregulowana w przepisach. Należy jednak zwrócić uwagę na kilka okoliczności.
Po pierwsze wskazać należy, że zgodnie z art. 46 ustawy z 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (dalej usg), oświadczenie woli w imieniu gminy w zakresie zarządu mieniem składa jednoosobowo wójt albo działający na podstawie jego upoważnienia zastępca wójta samodzielnie albo wraz z inną upoważnioną przez wójta osobą. Więc osobą upoważnioną do składania oświadczeń woli w imieniu gminy jest przede wszystkim wójt. Ponadto, wójt może upoważnić do składania oświadczeń woli inne osoby, tzn. swojego zastępcę (samodzielnie) lub zastępcę wraz z inną osobą (w ramach reprezentacji łącznej dwuosobowej)....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta