Kiedy podatnik ma prawo wnioskować o uchylenie decyzji
Przedsiębiorca, który nie może uregulować zobowiązań wobec fiskusa, może zwrócić się do urzędu o anulowanie decyzji ostatecznej, odmawiającej rozłożenia zaległości na raty. Musi jednak wykazać ważny interes – swój lub publiczny.
- Urząd skarbowy nie uwzględnił naszego wniosku o rozłożenie na raty zaległości podatkowej i wydał decyzję odmowną. Decyzja ta jest już ostateczna. Sytuacja firmy jest bardzo trudna. Musieliśmy ograniczyć produkcję wskutek wybuchu i zupełnego zniszczenia części pomieszczeń produkcyjnych oraz maszyn. Chcemy ponownie zwrócić się do fiskusa, żeby anulował swoją decyzję o odmowie rozłożenia naszych zaległości na raty. Co taki wniosek musi zawierać? – pyta czytelnik.
Przepisy prawa podatkowego określają zasadę trwałości decyzji podatkowych. Uchylenie, zmiana bądź stwierdzenie nieważności takich decyzji może nastąpić, ale tylko w przypadkach wskazanych przepisami prawa i po spełnieniu pewnych warunków. Jednym z trybów wzruszenia decyzji ostatecznych jest właśnie uchylenie lub zmiana decyzji ostatecznej.
Zgodnie z art. 253 § 1 ordynacji podatkowej (dalej: o.p.) decyzja ostateczna, na mocy której strona nie nabyła prawa, może być uchylona lub zmieniona przez organ podatkowy, który ją wydał, jeżeli przemawia za tym interes publiczny lub ważny interes podatnika.
Tylko w określonych okolicznościach
Musi być spełnionych kilka warunków, aby organ podatkowy skutecznie uchylił decyzję:
1. Decyzja musi być ostateczna. Decyzją ostateczną jest decyzja...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta