Modernizacja to pojęcie szersze niż twierdzi fiskus
Gdy instalacja markiz polega na trwałym ich połączeniu z elementami konstrukcyjnymi obiektu budowlanego lub jego części i jednocześnie podnosi jego standard, to ma do niej zastosowanie 8-proc. stawka VAT.
Tak uznał Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 21 września 2017 r. (I FSK 6/16).
Stan faktyczny
We wniosku o interpretację firma zapytała czy może stosować obniżoną, 8-proc. stawkę VAT dla montażu w ścianach budynków zewnętrznych rolet okiennych i drzwiowych oraz markiz. Podkreśliła, że wszystkie urządzenia montowane są pod tynk, a ich montaż sprawia, że budynki uzyskują ochronę przed niekorzystnymi zjawiskami atmosferycznymi, co przedłuża ich funkcjonalność i sprawność. Dlatego, zdaniem firmy, wykonywane przez nią usługi podlegają opodatkowaniu preferencyjną stawką. Oprócz dostawy i budowy obiektu budowlanego, VAT w wysokości 8 proc. stosowany jest bowiem także w przypadku remontu, modernizacji, termomodernizacji i przebudowy obiektów budowlanych lub ich części zaliczonych do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym. A tym właśnie zajmuje się firma.
Fiskus nie potwierdził stanowiska spółki w części dotyczącej usług instalacji markiz. Jego zdaniem, do wykonywanej przez podatniczkę w obiektach budownictwa mieszkaniowego usługi wymiany i montażu markiz zastosowanie ma podstawowa 23-proc. stawka VAT. Produkty te są bowiem...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta