Etat dla członka zarządu spółki z o.o. nie dłuższy niż potrzeba
WŁADZE | Najbardziej optymalna dla członka zarządu jest terminowa umowa o pracę, powiązana z okresem posiadania przez niego mandatu do pełnienia tej funkcji. W ten sposób data wygaśnięcia mandatu pokryje się z datą rozwiązania umowy. Ryszard Sadlik
Kodeks spółek handlowych nie rozstrzyga jednoznacznie, w jakiej formie można zatrudniać osoby mające pełnić funkcje członków zarządu spółek. Powoduje to, że w praktyce są tu stosowane różne podstawy prawne, w tym różnego rodzaju umowy o pracę.
Wobec obowiązującej od 22 lutego 2016 r. nowelizacji kodeksu pracy, strony mają obecnie do wyboru dwa rodzaje umów o pracę – umowę na czas nieokreślony i umowę na czas określony. Nie ma już natomiast możliwości zastosowania umowy na czas wykonywania określonej pracy. Ten typ umowy został wykreślony z k.p.
Angaż bezterminowy
Zawarcie umowy o pracę na czas nieokreślony wydaje się niezbyt dobrym rozwiązaniem z punktu widzenia interesów spółki. Jej zastosowanie powoduje bowiem, że członek zarządu będzie korzystał z tzw. powszechnej ochrony zatrudnienia osób pracujących na podstawie bezterminowych umów. Taka ochrona skutkuje utrudnieniami dla spółki przy rozwiązywaniu umowy.
W szczególności przy wypowiedzeniu umowy spółka musi skonsultować ten zamiar ze związkiem zawodowym, który podejmie się obrony praw pracownika (art. 38 k.p.), podać konkretną i prawdziwą przyczynę wypowiedzenia (art. 30 § 4 k.p.), podlegającą ewentualnej ocenie przez sąd pracy w razie złożenia odwołania do sądu. Ponadto spółka musi się z liczyć z...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta