Telepracy nie można wprowadzić na przymus
Zarówno na etapie zawierania umowy o pracę, jak i w terminie późniejszym, strony mogą ustalić, że podwładny nie będzie pracował w siedzibie firmy. Jednak nie każdy sposób powierzenia telepracy jest dozwolony.
Tam, gdzie nie jest wymagana bieżąca kontrola procesu pracy, a jej efekty można przesłać drogą elektroniczną, można skorzystać z zatrudnienia w formie telepracy.
Potrzeba wykonywania pracy w tej formie może być aktualna od samego początku, np. wynikać z zamiaru pracodawcy co do sposobu zorganizowania zadań na danym stanowisku. Szef może bowiem poszukiwać np. grafika komputerowego, zakładając z góry, że będzie on świadczył obowiązki w sposób zdalny.
Forma zdalna
W takim przypadku zatrudniający już na etapie wstępnej rozmowy powinien zasygnalizować osobie ubiegającej się o zatrudnienie, że istotnym warunkiem nawiązania współpracy jest wykonywanie zadań regularnie poza siedzibą firmy. Jeżeli z jakichś względów taka...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta