Ceny łączą nas ze światem
Żywność | Na półkach polskich sklepów odbija się historia świata, rosnące bogactwo Chińczyków, zmiana diety Amerykanów i afera z fipronilem w Europie. ALEKSANDRA PTAK
Polski eksport żywności idzie na rekord. Według wstępnych danych z Ministerstwa Rolnictwa wartość rodzimej żywności sprzedanej za granicą wyniosła 17,4 mld euro od stycznia do sierpnia, a dodatnie saldo utrzymuje się na poziomie 5,1 mld euro.
Wartość eksportu na pewno przekroczy 25 mld euro, według bardziej optymistycznych szacunków może sięgnąć nawet miliard euro więcej. A jednak nie jest to aż tak wielki powód do radości, ponieważ wzrost wynika z rosnących cen na świecie, na które wpływają procesy nie zawsze łatwe do przewidzenia. A nawet gdy wzrost cen któregoś z surowców przewidzimy, nie ma jak się do niego przygotować.
Rekord po rekordzie
Najwyższą wartość eksportu żywności – 24,1 mld euro – zanotowaliśmy już w ubiegłym roku i było to wydarzenie bez precedensu. Od 2010 r. saldo handlu zagranicznego żywności wzrosło niemal trzykrotnie, a wpływy z eksportu wzrosły o blisko 80 proc. Motorem wzrostu jest mięso w każdej postaci. W tym roku w ciągu pierwszych ośmiu miesięcy eksport mięsa wzrósł o 17 proc., do 5,6 mld euro. O kolejne 15,6 proc. (do 8,7 mld euro) wzrósł eksport gotowych artykułów spożywczych, zwłaszcza ryb, słodyczy i tytoniu.
Taki wzrost wartości eksportu wynika jednak z wyższych cen światowych, a nie wzrostu wolumenu. A za wzrostem cen światowych drożeje także żywność w kraju. – Polska jest eksporterem netto...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta