Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Grozi nam rosyjski monopol

02 listopada 2017 | Ekonomia
źródło: materiały prasowe

PAWEŁ ŁAPIŃSKI Kolejna bitwa o ograniczenie ilości kadmu w nawozach rozegra się w Radzie UE. Już od pół roku mamy zebraną tzw. mniejszość blokującą – zapewnia wiceprezes Grupy Azoty.

 

Rz: Parlament Europejski (PE) przegłosował przepisy nakładające surowe limity obecności kadmu w nawozach. To powód, żeby już teraz martwić się o nawozowy biznes Azotów?

To jest zła informacja dla całego unijnego biznesu nawozowego. Jednak piłka wciąż jest w grze. Teraz jest czas na decyzję w Radzie UE, a następnie dialog pomiędzy Komisją Europejską, PE i Radą i mamy olbrzymie nadzieje, że te negocjacje zakończą się pomyślnie. Już w PE udało nam się przekonać do naszych racji niemal połowę europosłów. Proszę zauważyć, że poprawka nakładająca znacznie lżejsze limity kadmu nie przeszła o włos. Gdyby udało się nam przekonać dodatkowych 10 posłów z 751, poprawka by przeszła. Dlatego nie uważamy głosowania w PE za zupełną porażkę. Teraz przechodzimy na poziom Rady, czyli reprezentacji państw, i to tam rozgrywa się kolejna bitwa, w której działania rządu polskiego są kluczowe. Już od pół roku mamy zebraną tzw. mniejszość blokującą. Poza Polską przeciwko tak surowym przepisom opowiada się także Bułgaria, Hiszpania, Portugalia, Rumunia i Wielka Brytania. Oczekujemy, że wyższy limit lub przynajmniej bardzo długi okres przejściowy przy zbliżonym do oczekiwanego przez nas poziomu limitu uzyska poparcie w Radzie.

Jakie macie argumenty?

Przede wszystkim nie ma żadnych naukowych dowodów...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10893

Wydanie: 10893

Spis treści
Zamów abonament