Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Podporządkowanie zleceniobiorcy nie musi świadczyć o ukrytym etacie

02 listopada 2017 | Praca i ZUS | Patrycja Balcer

Stosunek zlecenia nie kreuje stosunku kierownictwa w rozumieniu art. 430 kodeksu cywilnego, choć w konkretnych przypadkach nie sposób wykluczyć istnienia stosunku podległości. Ogólna kontrola osoby zatrudnionej na podstawie umowy zlecenia, dokonywana przez zleceniodawcę z punktu widzenia rezultatów działalności, nie świadczy o podporządkowaniu pracowniczym.

Takie stanowisko zajął Sąd Najwyższy w wyroku oddalającym skargę kasacyjną z 22 maja 2015 r. (II PK 153/14).

Powódka po ukończeniu szkoły średniej odbywała staż. Po jego zakończeniu zawarła z pozwanym dwie umowy zlecenia, zobowiązując się do wprowadzania danych do ewidencji o transakcjach oraz innych czynnościach majątkowych. Przerwała świadczenie usług na rzecz pozwanego, ponieważ wyjechała za granicę. Po powrocie do kraju zawarła z pozwanym kolejne umowy zlecenia. W tym okresie kontynuowała studia w systemie zaocznym. Na podstawie umów zlecenia zobowiązała się do wprowadzania do systemu pracodawcy określonych danych. Zobowiązała się wykonywać powierzone czynności z należytą starannością.

Pozwany, którego obowiązywał limit etatów pracowniczych, zawierał umowy zlecenia z osobami, które miały wykonywać określone czynności, wspomagając...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10893

Wydanie: 10893

Spis treści
Zamów abonament