Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Zdaniem prawnika Zagrożenie upadłością nie wystarczy do rozwiązania umów

02 listopada 2017 | Praca i ZUS

Michał Tomczak adwokat, prowadzi kancelarię Tomczak & Partnerzy Spółka Adwokacka

Przepisy prawa pracy nie są wprost zharmonizowane na poziomie europejskim, tak jak niektóre inne dziedziny prawa, które posługują się przede wszystkim rozporządzeniami. Regulacje prawa pracy albo muszą być wprost implementowane do systemu polskiego prawa, i wtedy stają się polskim przepisem, albo też są wprowadzane do polskiego systemu poprzez wyroki Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Czyli, innymi słowy, przepisy są takie, jakie były, ale żeby były niesprzeczne z prawem unijnym, trzeba je rozumieć tak, jak orzeka Trybunał.

Trybunał wydaje mądre i twórcze orzeczenia, choć dość rzadko, z powodu braku owej harmonizacji, orzeka w sprawach pracy. Orzeczenia te w dziewięciu przypadkach na dziesięć biorą w obronę pracowników, co we wszystkich sprawach sporu między kapitałem i pracą stanowi wyraz preferowanych wartości. Wartości te, siłą rzeczy, dotyczą zarówno krajów kapitalizmu dobrobytowego, jak i krajów kapitalizmu na wcześniejszym etapie ścieżki rozwoju, czyli takich, jak kapitalizm polski.

Rzecz w tym, że przy braku harmonizacji prawa pracy w bardziej...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10893

Wydanie: 10893

Spis treści
Zamów abonament