O prawie zwolnionego do odprawy przesądzi jedna data
Firma, która zatrudnia mniej niż 20 pracowników, nie ma obowiązku wypłaty odpraw osobom zwalnianym z przyczyn niedotyczących pracowników. Stan zatrudnienia należy przy tym ustalać na dzień wręczenia wypowiedzenia, niezależnie od późniejszym zmian.
Przepisy nie rozstrzygają kwestii dotyczącej prawa do odprawy w sytuacji, gdy zatrudnienie w firmie wzrasta powyżej 20 osób po wręczeniu pracownikowi wypowiedzenia umowy o pracę. W mojej ocenie w sytuacji, gdy w momencie doręczenia oświadczenia o wypowiedzeniu pracodawca zatrudnia mniej niż 20 pracowników, nie będzie zobowiązany do wypłaty odprawy zwolnionemu, nawet gdy w okresie wypowiedzenia liczba zatrudnionych osiągnie ten limit.
Mechanizm ten działa jednak również w drugą stronę. Zmniejszenie liczby pracowników poniżej 20 nie skutkuje utratą prawa do odprawy tych osób, którym wręczono wypowiedzenie przed spadkiem zatrudnienia. Gdyby przyjąć odmienne zapatrywanie, pracownicy,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta