Zapłata z góry to nie zaliczka
Przedsiębiorca, który otrzymał całą należność przed wykonaniem usługi, rozpozna przychód już w dniu wpływu pieniędzy, jeśli taka płatność ma definitywny i, bezzwrotny charakter.
Przedsiębiorca (podatnik VAT czynny) świadczy m.in. usługi marketingowe. Zdarzenia gospodarcze ewidencjonuje w podatkowej księdze przychodów i rozchodów, płaci podatek liniowy. W przypadku kontrahentów zagranicznych przedsiębiorca pobiera z góry zapłatę za świadczone usługi. Otrzymanie zapłaty potwierdza wystawiając fakturę zaliczkową na 100 proc. należności. 20 października 2017 r. przedsiębiorca otrzymał od kontrahenta niemieckiego zapłatę za usługi marketingowe, które mają być wykonane w listopadzie 2017 r. Fakturę zaliczkową potwierdzającą otrzymanie tej zapłaty z góry przedsiębiorca wystawił także 20 października 2017 r. Czy przychód w PIT powstanie w dacie wystawienia faktury zaliczkowej i wtedy powinien zostać ujęty w podatkowej księdze przychodów i rozchodów? – pyta czytelnik?
Za przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. U podatników dokonujących sprzedaży towarów i usług opodatkowanych podatkiem od towarów i usług za przychód z tej sprzedaży uważa się przychód pomniejszony o należny podatek od towarów i usług (por. art. 14 ust. 1 ustawy o PIT).
Kryteria wyznaczania...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta