Naruszenie lojalności uzasadnia wstrzymanie wypłat
Pracownik podejmujący działalność konkurencyjną sam pozbawia się profitów z umowy lojalnościowej. Firma ma prawo wstrzymać przelewy odszkodowania, nie czekając na formalne potwierdzenie złamania zapisów kontraktu.
- Prezes spółki dowiedział się, że były dyrektor oddziału, z którym podpisano umowę o zakazie konkurencji, podjął zatrudnienie w konkurencyjnej firmie. Czy można natychmiast wstrzymać mu wypłatę wynagrodzenia za powstrzymanie się od pracy u konkurencji? – pyta czytelnik.
Tak, pracodawca nie musi czekać ze wstrzymaniem wypłat tego wynagrodzenia.
Prawo do wynagrodzenia
Odszkodowanie dla byłego etatowca za powstrzymywanie się od zakazu konkurencji jest swoistym ekwiwalentem za czasowe ograniczenie swobody podjęcia pracy.
Powstaje pytanie, czy gdy pracownik okazuje się nielojalny, pracodawca ma dalej wypłacać mu odszkodowanie i próbować potwierdzić w sposób formalny naruszenie zakazu, czy też może natychmiast zablokować przelewy dla pracownika. Formalne potwierdzenie ustania obowiązku wymagałoby albo zażądania odszkodowania od etatowca za naruszenie zakazu albo wypowiedzenia umowy o zakazie konkurencji.
Na szczęście orzecznictwo Sądu Najwyższego przychodzi z odsieczą pracodawcom, których wiążą kontrakty z nielojalnymi byłymi podwładnymi. W wyroku z 26 czerwca...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta