Inwestorzy wierzą w banki
Wyceny akcji kredytodawców są już wysokie i aby uzasadnić dalszy wzrost, potrzeba poprawy wyników w tempie, jakie zapewnią podwyżki stóp procentowych.
maciej rudke
Notowania polskich banków znowu zwyżkują, napędzając główne indeksy na GPW. W ostatnich dniach zwyżki akcji kredytodawców jeszcze przyśpieszyły, na czym w głównej mierze skorzystał PKO BP, lider polskiego sektora.
Wyniki się poprawią
Kurs jego akcji jest najwyższy od ponad trzech lat i tylko 10 proc. poniżej historycznego rekordu, a kapitalizacja sięgnęła dawno niewidzianych 50 mld zł. Zyskiwały też BZ WBK i mBank oraz Millennium. Dzięki ostatniemu przyśpieszeniu cały indeks bankowy przez rok zyskał już ponad 32 proc.
– Mamy do czynienia z sytuacją podobną do tej, jaka miała miejsce pod koniec ubiegłego roku, kiedy banki drożały w oczekiwaniu na wzrost stóp procentowych, który wpłynąłby na poprawę ich wyników. Tak się jednak nie stało, stąd notowania spadły w drugim półroczu – mówi Marcin Materna, szef działu analiz w Millennium DM.
– Początek zwyżkom notowań banków dały podwyżka stóp procentowych w Wielkiej Brytanii i druga już w Czechach, sprzed tygodnia. Rynek któryś już raz od 2015 r. próbuje wyceniać podwyżkę stóp w Polsce i nadzieje te do tej pory nie zostały zaspokojone. Wytłumaczeniem braku podwyżek u nas było to, że w innych krajach również ich nie ma – dodaje Kamil Stolarski, analityk Pekao IB. Jego zdaniem teraz ten argument upada, bo stopy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta