Etat dla cudzoziemca lepszy niż kontrakt cywilny
Od stycznia 2018 r. zmienią się zasady zatrudniania obcokrajowców przy pracach sezonowych. Większe szanse na uzyskanie zezwolenia będzie miał pracodawca, który zawiera z obcokrajowcami umowy o pracę.
- Zatrudniam ludzi z Ukrainy do zbioru owoców (praca w gospodarstwie rolnym) już 15 lat. Od 1 stycznia 2018 r. wchodzą zmiany. Czytam o nich, gdzie się da, ale nie rozumiem, na jakich zasadach będę teraz mogła zatrudniać, jaka będzie musiała być umowa, czy dalej będzie konieczność występowania o wizy w konsulatach na Ukrainie? – pyta czytelniczka.
Od 1 stycznia 2018 r. ma zostać wprowadzony nowy typ zezwolenia na pracę – zezwolenie na pracę sezonową. Będzie ono wymagane, jeśli cudzoziemiec będzie miał wykonywać na terytorium Polski pracę w zakresie działalności określonych w przepisach, na podstawie umowy z podmiotem, którego siedziba lub miejsce zamieszkania albo oddział, zakład lub inna forma zorganizowanej działalności znajduje się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
Założeniem jest, że tego rodzaju zezwolenie będą mogli uzyskać cudzoziemcy mający zostać zatrudnieni przy wykonywaniu prac uzależnionych od zmiany pór roku, tj. prac w sektorach, w których zwiększone zapotrzebowanie na pracowników jest związane z konkretnym okresem w roku, ze względu na powtarzające się wydarzenia lub typy wydarzeń podlegające uwarunkowaniom sezonowym. Przykładowo są to sektory związane z rolnictwem, ogrodnictwem czy turystyką. Jednak szczegółowe działania – zgodnie z podklasami Polskiej Klasyfikacji Działalności – zostały określone w rozporządzeniu ministra...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta