Nie ma bezpośredniego związku, nie ma utraty zwolnienia
Odsprzedaż mediów nie może być traktowana jako transakcja związana z nieruchomością. Wspólnota mieszkaniowa nie musi jej uwzględniać w wartości limitu sprzedaży, po przekroczeniu którego musiałby się zarejestrować jako podatnik VAT.
Tak uznał Wojewódzki Sąd Administracyjny we Poznaniu w wyroku z 13 października 2017 r. (I SA/Po 38/17).
Stan faktyczny
Wspólnota mieszkaniowa wyjaśniła, że osiągnęła przychód z zaliczek na pokrycie kosztów dostawy wody, odprowadzania ścieków, centralnego ogrzewania i wywozu odpadów. Zaliczki wnoszone przez właścicieli na poczet kosztów zużycia mediów są rozliczane przez wspólnotę w odniesieniu do rzeczywiście poniesionych kosztów. Ponadto, wspólnota jest obciążana przez miasto i sąsiednią wspólnotę kosztami z tytułu służebności gruntowej. Na poczet tego także pobiera opłaty od członków wspólnoty mieszkaniowej. Zgodnie z umowami, wspólnota mieszkaniowa jest obciążana kosztem służebności w całości, a następnie rozlicza go pomiędzy członków. Wspólnota mieszkaniowa wskazała, że nieruchomość składa się z lokali mieszkalnych oraz wyodrębnionych garaży, nie ma natomiast lokali przeznaczonych na wynajem ani lokali usługowych.
Wnioskodawczyni zapytała czy powinna zarejestrować się jako czynny podatnik VAT i czy pobierane przez nią opłaty od członków wspólnoty i od sąsiedniej wspólnoty mieszkaniowej oraz miasta podlegają opodatkowaniu, a jeśli tak, to z jaką stawką. Sama uważała, że rozliczanie kosztów mediów...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta