Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Czego jeszcze brakuje kryptowalutom

09 listopada 2017 | Ekonomia

Gdyby kryptowaluty miały kiedyś rzeczywiście pełnić rolę pieniądza, musiałby istnieć mechanizm dostosowujący wzrost ich podaży do tempa zwiększania się popytu na pieniądz w zrównoważonej gospodarce.

Andrzej Sławiński

Coraz częściej pojawiają się rozważania, czy i kiedy kryptowaluty będą pełnić rolę pieniądza. By podjąć próbę odpowiedzi na takie pytanie, zacznijmy od przypomnienia, co jest, a co nie jest pieniądzem.

O pieniądzu w telegraficznym skrócie

Podaż pieniądza tworzą środki płatnicze, które my i firmy trzymamy w gotówce, a przede wszystkim na rachunkach w bankach, po to, by pokrywać nasze bieżące wydatki na zakupy towarów i usług. Milton Friedman zalecał kontrolę tak właśnie rozumianej podaży pieniądza, by dostosowywać ją do popytu na pieniądz, jaki wynika z konieczności posiadania przez uczestników życia gospodarczego odpowiedniego zapasu zasobów transakcyjnych. Pieniądzem nie są płynne rezerwy banków komercyjnych, ponieważ nie są one wydawane na zakupy towarów i usług. Służą do rozliczeń międzybankowych. Dlatego ich nawet zawrotnie duża kreacja – jak miało to i ma wciąż miejsce w ramach programów QE (quantitative easing) – nie wywołuje wysokiej inflacji.

Banki centralne nie kreują pieniądza. Emitują wprawdzie gotówkę, ale nie mają wpływu na to, jaka jej ilość trafia do obiegu. Emitują tylko tyle gotówki, ile my i firmy chcemy wypłacać z naszych rachunków w bankach.

Pieniądz kreują banki...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10899

Wydanie: 10899

Spis treści
Zamów abonament