Żona rozliczy sprzedaż towarów otrzymanych od męża
PIT | Wyposażenie i towary handlowe, które jeden z małżonków – przedsiębiorców dostał z firmy prowadzonej przez drugiego z nich, może on ująć w kosztach uzyskania przychodów i wprowadzić do podatkowej księgi. Marcin Szymankiewicz
Za kilka tygodni zamierzam otworzyć jednoosobową działalność gospodarczą opodatkowaną na zasadach ogólnych (skala podatkowa), zarejestrować się do celów VAT oraz założyć podatkową księgę przychodów i rozchodów. Mój mąż planuje przekazać mi sklep spożywczo-przemysłowy do prowadzenia. Niezwłocznie po przekazaniu sklepu, działalność mojego męża zostanie zlikwidowana. Z mężem łączy mnie małżeńska wspólność majątkowa. Mąż zamierza przekazać mi nieodpłatnie całe prowadzone przez siebie przedsiębiorstwo, w skład którego wchodzą takie składniki jak: wyposażenie sklepów (lada chłodnicza, regały sklepowe), towary handlowe, kredyt bankowy, prawa wynikające z umów (najmu), wierzytelności, środki pieniężne, koncesje i zezwolenia, księgi i dokumenty związane z prowadzeniem przedsiębiorstwa, pracownicy. Nie planowaliśmy zawierania żadnej umowy, przekazanie nie nastąpi w drodze darowizny, transakcja nie będzie udokumentowana fakturą, zostanie sporządzony jedynie protokół przekazania.
Czy otrzymane nieodpłatnie wyposażenie i towary handlowe powinnam ująć w kosztach uzyskania przychodów oraz wprowadzić ich wartość do podatkowej księgi przychodów i rozchodów? Czy sprzedaż otrzymanego nieodpłatnie wyposażenia i towarów handlowych, będzie dla mnie przychodem, który należy ująć w podatkowej księdze? – pyta czytelniczka.
Z chwilą...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta