O preferencji podatkowej decyduje zakres działalności funduszu
Zagraniczne fundusze inwestycyjne otwarte podlegają zwolnieniu podmiotowemu z podatku dochodowego od osób prawnych, jeżeli zakres działalności przewidziany przez prawo państwa ich siedziby jest zbieżny z zakresem wskazanym w art. 6 ust. 1 pkt 10a ustawy o CIT.
Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w wyroku z 30 sierpnia 2017 r. (III SA/Wa 2621/16).
Niemiecki fundusz inwestycyjny otwarty (dalej: FIO) inwestujący w nieruchomości komercyjne osiąga dochody za pośrednictwem niemieckiej spółki kapitałowej zarządzającej. FIO wystąpił z wnioskiem o wydanie interpretacji indywidualnej, w którym spytał, czy w zakresie dochodów uzyskiwanych w Polsce w związku z prowadzeniem bezpośrednich inwestycji w nieruchomości położone w Polsce, dochodów uzyskiwanych za pośrednictwem spółek osobowych, a także dochodów ze zbycia nabytych aktywów, przysługuje mu zwolnienie podmiotowe z CIT oraz czy wypłaty na rzecz FIO będą podlegały opodatkowaniu podatkiem u źródła na podstawie art. 26 ust. 1g ustawy o CIT.
Zgodnie z art. 6 ust. 1 pkt 10a ustawy o CIT zwolnione z opodatkowania są instytucje wspólnego finansowania posiadające siedzibę m.in. w innych niż Polska państwach Unii Europejskiej spełniające łącznie określone przesłanki dotyczące m.in. zakresu prowadzonej działalności. FIO stanął na stanowisku, że spełnia wszystkie warunki do uznania go za podmiot zwolniony z CIT na...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta